כיצד הריבית תשפיע על מחירי הדירות ב-2024?

כיצד הריבית תשפיע על מחירי הדירות ב-2024?

תוכן עניינים

בנק ישראל הודיע השבוע (שני) על החלטתו להותיר את שיעור ריבית בנק ישראל על 4.5%, מה שמותיר את ריבית הפריים בגובה 6%. זו הפעם הרביעית ברציפות שהוועדה המוניטארית של הבנק מקבלת החלטה זו, כשברקע עומד המצב הכלכלי המורכב של ישראל, כולל הגירעון הגבוה והמצב הביטחוני בדרום ובצפון.

האתגרים הכלכליים והביטחוניים שמאחורי החלטת הריבית

ההחלטה הייתה צפויה, כאשר בתחילת השנה, בחודש ינואר, הורדה הריבית ברבע אחוז בלבד. נגיד בנק ישראל, פרופ’ אמיר ירון, הסביר את ההחלטה במסיבת עיתונאים בה הדגיש את הגורמים שהובילו לה, בהם המצב הגירעוני של קופת המדינה והגירעון שהגיע לשיא של 7.6% ב-12 החודשים האחרונים.

גורמים נוספים שהשפיעו על ההחלטה כללו את חוסר הוודאות בנוגע להחלטות הממשלה לגבי תקציב שנת 2025, והמתנה לתוכנית קיצוצים והעלאות מיסים, כמו גם ההתמשכות של הלחימה בזירות הדרום והצפון וחשש מהתלקחות חמורה בגבול לבנון. גם הריבית בארה”ב שלא ירדה השפיעה על ההחלטה, כדי לא להגדיל את פערי הריביות בין המדינות.

למה הריבית עדיין עומדת על 4.5%?
למה הריבית עדיין עומדת על 4.5%?

מה עושה ריבית גבוהה למחירי הדירות?

הריבית היא גורם משמעותי בשוק הנדל”ן, המשפיע על מחירי הדירות והמשכנתאות. כאשר הריבית נמוכה, קל יותר לקחת משכנתאות, מה שמעלה את הביקוש לדירות ומוביל לעליית מחירים. לעומת זאת, כאשר הריבית גבוהה, המשכנתאות נעשות יקרות יותר, מה שאמור להוביל להורדה המחירי הדיור כתוצאה מהקטנת הביקוש 

השפעת הריבית על שוק הנדל”ן באה לידי ביטוי גם בקרב המשקיעים. ריבית נמוכה הופכת את ההשקעה בנדל”ן לאטרקטיבית יותר בהשוואה לאגרות חוב, ולכן משקיעים רבים פונים לשוק הנדל”ן. ריבית גבוהה, לעומת זאת, הופכת את אגרות החוב לאטרקטיביות יותר, מה שעלול להוריד את הביקוש לדירות ולהשפיע על המחירים. באופן כללי, עליית הריבית מקשה על רכישת דירות ומשפיעה על הרווחיות של משקיעי נדל”ן.

התחזיות המעודכנות: צמיחה איטית ואינפלציה גבוהה ב-2024

התחזיות הכלכליות של בנק ישראל עודכנו בעקבות המצב הביטחוני והגירעון. תחזית הצמיחה לשנת 2024 ירדה ל-1.5% בלבד, צמיחה שלילית לנפש, כאשר האוכלוסייה בישראל גדלה בכ-2% בשנה. תחזית הריבית לשנה הנוכחית מצפה להורדה אחת בלבד, אם כי זה תלוי בהתפתחויות הביטחוניות והכלכליות במהלך הקיץ והסתיו.

שיעור האינפלציה הצפוי עומד על 3%, קצה הרף העליון של היעד, ושיעור האבטלה שצפוי לעמוד על 4% השנה, אחרי שירד לכ-3% מוקדם יותר השנה. תחזית לשנת 2025 מצפה לשיפור בצמיחה שתעלה ל-4.2%, ירידה קלה בשיעור האבטלה ל-3.8%, ואינפלציה בתוך היעד של 2.8%. הגירעון בתקציב צפוי לרדת ל-4% בשנה הבאה.

לסיכום

לסיכום, בנק ישראל בחר להותיר את הריבית ללא שינוי בשל המצב הכלכלי והביטחוני המורכב. התחזיות הכלכליות לשנים הקרובות מראות על צמיחה מתונה והמשך ההתמודדות עם האתגרים הכלכליים והביטחוניים.

איך זה ישפיע על שוק הנדל”ן, עדין מוקדם מידי לדעת. ההגיון אומר שכאשר יש ביקוש המחירים עולים וכשיש ירידה בביקוש המחירים יורדים, אך בעולם הנדל”ן זה לא תמיד כך. שהרי מרבית היזמים מממנים את הבניה באמצעות מימון בנקאי שגם הוא התייקר להם כתוצאה מעליית הריבית וקבלן לא יכול למכור במחיר הפסד או מחיר נמוך מקו מסויים (אחרת הוא לא יקבל את המימון מהבנק המלווה של הפרוייקט).

הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ השמינית שלנו עם אלפי חברות וחברים והתעדכנו בחדשות נדל”ן מעניינות ועסקאות בלעדיות לחברי הקבוצות שלנו מכל הארץ.

באנר וווטסאפ - מותאם אתר קליקת הנדל"ן

המשיכו לעקוב, תמיד מעניין כאן.

אהבתם? מוזמנים לשתף!

הבית של הרוכשים שקונים חכם וחסכוני בישראל

הצטרפו למגזין קליקת הנדל”ן
וקבלו עדכונים והטבות שוות
הרבה כסף!

אולי גם אלו
יכולים לעניין אותך...

הצטרפו למגזין הנדל"ן של הקליקה

0 +

חברות וחברי קהילה!

נהנים מתכנים איכותיים ששווים הרבה כסף!

דילוג לתוכן